DEFİNECİLİK

DEFİNECİLİK

Definecilik, define zaman içerisinde toprak mağara yada kaya içerisine saklanmış altın, gümüş ve değerli eşyalara verilen isimdir. Bu defineler saklanılan zaman ve çağa göre değişiklikler göstermektedir ve değer bakımından farklılık gösterir.

Neden değerli eşyalarını yada değerli madenlerini saklama ihtiyacı duymuştur insanlar? Cevap aslında çok basit eski çağlarda çok fazla savaş vardı ve haydutluk yine oldukça etkindi. Ani baskınlar yağmalar gibi bir çok durum söz konusu idi şimdiki gibi banka denen bir şey yoktu zengin ve varlıklı kişiler bütün paralarını evde tutamazlardı soyguna uğrayabilirler bir sabah kalktıklarında hiç bir şeylerinin kalmadığını görebilirlerdi.

Savaşlar ve haydut baskınları da oldukça fazlaydı. Eski çağlarda insanlar ani baskınlardan kaçarken her şeyini götüremeyecekleri için bir kısmını saklama ihtiyacı duymuşlardır. Zamanla geri gelip alma düşüncesi ile saklamış ve yerlerini belirlemişlerdir. Geldiğinde kolaylıkla bulması için veya kendinden sonra çocuklarının kolaylıkla bulabilmesi için bazı işaretler koymuşlardır. Bunun yanında büyük devlet gömüleri eşkıya gömüleri, tapınak gömüleri, kilise gömüleri gibi defineler de mevcuttur. Bu defineler bulunması ve ele geçirilmesi oldukça zorlu hazinelerdir.

DEFİNECİLİK

Devlet gömüleri genelde savaşta devlet hazinesinin düşman eline geçmemesi için planlı olarak yapılan gömüler dir. Eşkıya gömüleri ise genelde tek parça olmamakla birlikte eşkıyaların yaptıkları soygun ve vurgunların sürekli yanlarında taşıyamayacakları eşyaları sistemli ve işaretli olarak yaptıkları gömüler dir. Tapınak ve kilise gömüleri de yine devlet gömüleri gibi düşman ellerine geçmemesi amacı ile yapılmış gömüler dir ve bu dört define gömüsü nün ortak özelliği de geneli itibari ile tuzaklı olmasıdır.

İnsanlar yıllar boyunca var oldukları cemiyetleri, bunların ilerlettiği uygarlıkları ve en sonunda bizlere günümüzde çok eski yıllardan kalıntılar bıraktıkları hem insan üretimi araçlar hem de tabiatta oluşan doğal kaynaklı değerli elementlere alaka göstermiş ve merak etmiştir.

Evrendeki insanlar yaşadıkları coğrafi alanlara göre değişik meyiller türetmiş ve bu durumlara yaraşır dedektörler ile acemi veya profesyonel olarak arayışa geçmişlerdir. Buna istinaden Türkiye’de bilhassa tarihsel yaşantılar bakımından büyük bir toprak altı kalıntı olması nedeni ile, dedektörcülerin hepsi altın arama çubukları ile arama yapmayı seçmektedirler. Aynı anda vatanımızda “tek para” araması oldukça artmıştır. Avrupa’nın çoğu yerinde “tek para” seçeneğindeki dedektörcülük ilgi görmektedir.

DEFİNECİLİK

Afrika topraklarında çok yoğun altın dedektörü ile parçacık araması yapılmaktadır. Afrikada doğal altın nugget bulunması ile insanlar dedektör ile aramaya yönelmiştir.

Ana karanın aşağı taraflarında ise eski ve ilerlemiş uygarlıkların oluşumu, tarama yapanları “define” aletlerine yöneltmiştir. Asya kıtasında neredeyse her çeşit aletle tarama yapan dedektörcüler gösterilmesinin yanı sıra, Avusturalya kıtasında da yine “altın ve tek para” dedektörleri başta gelmektedir.

DEFİNE ARAMADA KULLANILAN DEDEKTÖRLERİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN !