DEDEKTÖRLER NEREDE KULLANILIR

Dedektörler nerede kullanılır Dedektörler üretim amaçlarına göre farklı kullanım alanlarında kullanılır. Dedektörlerin kullanım alanları na göre üretilen bir çok çeşit ve model bulunmaktadır. Bunlardan bazıları hazine araması için kullanılanlar, askeri amaçla kullanılanlar, inşaat sektöründe kullanılanlar, güvenlik amaçlı kullanılanlar, teknik amaçlı kullanılanlar, arkeolojik jeofizik alanında zemin etüdü için kullanılanlar ve bunun gibi çeşitli amaçlar için kullanılan cihazlar bulunmaktadır.

DEDEKTÖRLERİN KULLANIM ALANLARI

A) Hobi tek para dedektörleri :
Dedektörler nerede kullanılır Genellikle toprak yüzeyine dağınık olarak düşmüş olan küçük çaptaki tek paraları, altınları yer yüzünün bir kaç santimetre altında olan herhangi bir metali tespit emekte başarılıdırlar. Fakat derinlik konusunda sorun yaşarlar ve toprağın metrelerce altındaki metalleri ne yazık ki göremezler.

B) Güvenlik dedektörleri :
Dedektörler nerede kullanılır Her geçen gün mayınlardan yahut toprağın altında kalmış fakat patlamamış cephane türevli materyallerin patlamasıyla can kayıpları yaşanmaktadır. Bu sebeple güvenlik güçleri mayın aramasına çıktıklarında yanlarında götürdükleri bu detektörler ile toprak altındaki cephane türevli materyalleri kolay tespit edebilmekte ve can kayıpları önlemektir.

C) Teknik Dedektörleri :
Teknik dedektörlerin kullanım alanları, bir inşaat veya bina yapısı yapılmadan önce yerin altında bu yapıya zarar verecek yahut bu yapının zarar vereceği bir şey olup olmadığını saptamaktır. Bu amaçla dedektör kullanım ı gerek zaman kaybından gerek yer altındaki her hangi bir yapıya zarar verip geri dönüşü olmayan kayıpları önlemektir.

D) Arkeolojik Kazılar :
Arkeolojik kazılarda dedektör kullanımı esastır. Amaç mahzen oda tünel gibi tarih kokan gizli kalmış bölümleri açığa çıkarmaktır. Bu bakımda dedektör büyük önem arz etmektedir. Günümüzde arkeologlar yaptıkları her kazıda muhakkak detektörlere yer vermektedirler. Alan taramalar nerelerde kullanılır

ADRENALİN DEDEKTÖR ÜRÜNLERİNİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN !

Prev 1 of 4 Next
Prev 1 of 4 Next

dedektörler nerede kullanılır